Tyfloemployability


Přeskoč na hlavní obsah stránky

Národní partnerství

Průběh projektu je z velké míry ovlivněn participujícími partnery. Ti mají v oblasti vzdělávání a zaměstnávání nevidomých a jinak zrakově postižených občanů dlouholeté zkušenosti, z kterých lze při realizaci tohoto projektu vycházet.

Partner č.1 - Spektra, výrobní družstvo nevidomých

Spektra, výrobní družstvo nevidomých, trvale zaměstnává více než 50 % zdravotně postižených pracovníků. Má tedy velmi široké zkušenostní portfolio z oblasti zaměstnávání handicapovaných osob. Přínos pro družstvo bude spočívat především v pozitivních sekundárních dopadech z vývoje nástrojů v rámci projektu.

www.spektravox.cz

Partner č.2 - TyfloCentrum Brno, o.p.s.,

Partner č.3 - TyfloCentrum Hradec Králové, o.p.s.,

Partner č.4 - TyfloCentrum Pardubice, o.p.s.

TyfloCentra mají bohaté zkušenosti v přímé práci s klienty, tedy nevidomými a jinak zrakově postiženými klienty.

Rámcová náplň TyfloCenter:

Součástí práce těchto organizací s krajskou působností jsou:

Zkušenosti TyfloCenter spočívají především v oblasti vzdělávání klientů a volnočasových aktivitách klientů. Znají jejich přesné potřeby a přání při vzdělávání i jejich začleňování na pracoviště. Jsou tedy nesporným přínosem pro realizaci celého projektu Tyfloemployability.

Partner č. 5 - Pedagogická fakulta UK, katedra speciální pedagogiky

Pedagogická fakulta UK, katedra speciální pedagogiky je přínosem v oblasti zkušeností s tvorbou analýz. Disponuje bohatým potenciálem v oblasti odborného sestavování metodik. Její očekávání je především v oblasti rozšíření si svých zkušeností a obzorů. Vzhledem k širokému spektru partnerů zapojených do projektu bude konfrontace jejich zkušeností velkým přínosem.

www.pedf.cuni.cz

Partner č. 6 - Pobytové rekvalifikační a rehabilitační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s.

Středisko Dědina zahájila svoji činnost již v roce 1994. Její hlavní náplní je práce s nevidomými a jinak zrakově postiženými. Středisko pomáhá v prvé řadě této cílové skupině se sociální rehabilitací, což je proces, který se snaží naučit nevidomé a jinak zrakově postižené zvládat dovednosti nutné k běžnému životu. (např. samostatná chůze, orientace v prostoru, osobní hygiena, čtení a psaní slepeckého bodového písma). Středisko se jako jedna z mála organizací v České republice zabývá také rekvalifikací zrakově postižených občanů s cílem integrovat je na trh práce. V rekvalifikačních kurzech se klienti učí dovednostem a návykům, které je připraví na proces vykonávání zaměstnání. Kurzy zahrnují také pomoc psychologa, který klientům poradí, na který rekvalifikační kurz se mají zařadit. Středisko na základě akreditace MŠMT realizuje rekvalifikační kurzy:

Středisko následně klientovi po absolvování rekvalifikačního kurzu pomáhá s nalezením zaměstnání a to tak, že spolupracuje s úřady práce v místě bydliště klienta. V případě, že je nalezen vhodný zaměstnavatel, je informován pracovníky střediska o dosažených výsledcích klienta v procesu rekvalifikace, o jeho získaných zkušenostech a nabytých dovednostech. Je nutné zaměstnavatele nejen informovat, co klient dělat nemůže, ale i čeho je schopen a na jakou činnost je připraven. Nejúčinnější metoda působení na zaměstnavatele je podle střediska Dědina zveřejňování pozitivních příkladů úspěšného začleňování nevidomých a jinak zrakově postižených na konkrétní pracovní místa, tím je zajištěna pozitivní motivace zaměstnavatelů a účinně odstraněna bariéra nevědomosti.

Postupy a dlouhodobé zkušenosti s procesem zvyšování kvalifikace, realizace rekvalifikačních kurzů a následná pomoc při hledání zaměstnání budou velkým přínosem při realizaci projektu.

www.dedina.cz

Partner č. 7 - Společnost SE & Partners Consulting, s. r. o.

Společnost SE & Partners Consulting, s. r. o. je česká inženýrská a konsultační společnost působící v oblasti ochrany životního prostředí, managementu, prostorového plánování a rozvoje lidských zdrojů.

Partner č. 8 - NetGenium s.r.o.

Společnost vyvinula software - NETGenium, což je univerzální vývojářský nástroj určený k výstavbě komplexního informačního systému na bázi intranetu a zároveň také finální informační systémem jako takový.

www.netgenium.com

Partner č. 9 - Úřad práce v Kladně

Úřad práce v Kladně - má zkušenosti se zaměstnáváním nevidomých a jinak zrakově postižených občanů. Od roku 1998 bylo prostřednictvím ÚP v Kladně rekvalifikováno a následně zaměstnáno 6 nevidomých občanů. Jejich vědomostní a zkušenostní potenciál ovšem tkví především v širokém portfoliu zaměstnavatelů a ve znalostech jejich potřeb a přání. Mají dobrou dostupnost k databázi zaměstnavatelů, což umožní šířit potřebné informace přímo k potenciálním zaměstnavatelům. ÚP má bohaté zkušenosti a znalosti v oblasti pracovně právní problematiky, kterých bude využito při zpracování plánovaných studií, a dle zákona o zaměstnanosti zabezpečují pracovní rehabilitaci, která je předmětem jedné z aktivit projektu. Hlavním očekáváním této instituce od projektu je získání lepších znalostí a porozumění problémům a potřebám této cílové skupiny.

http://portal.mpsv.cz/sz/local/kl_info

Spektra, v.d.n. SONS ČR Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy SE & Partners Consulting s.r.o. Úřad práce Kladno NetGenium s.r.o. TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. TyfloCentrum Brno, o.p.s. TyfloCentrum Hradec Králové, o.p.s. loga partnerů projektu s odkazy na jejich stránky

© SONS ČR 2005-7 | equal@sons.cz | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Změna vzhledu | English version



Kontaktní informace

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), Krakovská 21, 110 00 PRAHA 1, tel.: 221 462 146, fax: 221 462 145, e-mail: sons@sons.cz, tel.: +420-777 214 097

PROJEKT TYFLOEMPLOYABILITY JE SPOLUFINANCOVÁN
EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY