Přeskoč na hlavní obsah stránky
Dalším základním principem, tentokrát společným pro všechny programy podporované ze strukturálních fondů, je gender mainstreaming neboli princip zohledňování rovných příležitostí žen a mužů ve všech plánovaných i realizovaných aktivitách podporovaných projektů.
Uplatňování rovného přístupu k ženám i mužům je v Evropě vnímáno jako výrazný problém. Nejmarkantněji se nerovnost projevuje na pracovním trhu. V České republice je od začátku devadesátých let v průměru o 3 % vyšší nezaměstnanost žen než mužů. Kromě toho je mezi ženami mnohem více dlouhodobě nezaměstnaných než mezi muži. V roce 2000 až 49,9 % nezaměstnaných žen tvořily ženy dlouhodobě nezaměstnané. Problémem u nás i v zemích Evropské unie je rovněž odměňování. Průměrná odměna za práci žen zaměstnaných na plný úvazek je v zemích Evropské unie o 27 % nižší než odměna mužů. Nejmenší rozdíl je v nových spolkových zemích Německa - 12 % a ve Švédsku - 17 %; největší rozdíly jsou ve Velké Británii - 34 %, v Řecku 32 % a v Nizozemí 31 %. V České republice se uvádí průměrný rozdíl 27 %.
Velmi důležitým způsobem, který v projektu vede k naplnění principu Gender mainstreaming, je stejné platové ohodnocení mužů i žen na stejné pracovní pozici. Nerovné ohodnocení mužů a žen naprosto není na místě, neboť ženy dokáží vykonávat pracovní funkci stejně dobře jako muži a přistupují k práci stejně zodpovědně. Navíc pracovní kolektiv je smíšený, což je nesporným přínosem, neboť konfrontace různých názorů mužů a žen povede k dosahování lepších výsledků v rámci realizace projektu i mimo něj.
© SONS ČR 2005-7 | equal@sons.cz | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Změna vzhledu |
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), Krakovská 21, 110 00 PRAHA 1, tel.: 221 462 146, fax: 221 462 145, e-mail: sons@sons.cz, tel.: +420-777 214 097
PROJEKT TYFLOEMPLOYABILITY JE SPOLUFINANCOVÁN
EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY