Tyfloemployability


Přeskoč na hlavní obsah stránky

Závěrečný zážitkový seminář projektu Tyfloemploability "Výstupky aneb cesta nahoru"

Závěrečný seminář byl určen pro klienty projektu, ty kteří se účastnili vzdělávacího kurzů, poradenství a případně jim bylo nalezeno pracovní místo. Cílem semináře bylo podělit se o zážitky a vyzkoušet si schopnosti účastníků zábavnou formou.

Naše akce začala v pátek 14. 3. ve 14 hodin odpoledne na pardubickém nádraží. Sešli jsme se všichni natěšení na akci. Účastníci z Brněnska, Pardubicka a Hradecka se rychle seznámili. I vodící psi se hned vzájemně očichali. Jen jsme nasedli do autobusu, zažili jsme pár horkých okamžiků. Autobus prostě neodjel. Pan řidič ho nemohl nastartovat, ale začali jsme rychle řešit situaci a během hodiny pro nás přijel nový autobus. Ihned jsme zjistili, že se nedostaneme k zavazadlům, která jsou uzamčena v původním autobuse a jestli se kufr otevře, to je ve hvězdách. Pan řidič sice říkal, že nám všechna zavazadla na Seč do večera doveze, ale my tam měli spoustu důležitých věcí. Lektorka Bára nelenila a neustále obcházela autobus, snažila se otevřít zavazadlový prostor. Když pan řidič přidal ruku k dílu, tak se dobrá věc podařila. Zavazadla jsme hned přenosili do druhého autobusu a šťastně jsme vyrazili na Seč směr hotel Jezerka sice o dvě hodiny déle, ale přece.

Rychle jsme se ubytovali a už na nás čekala výborná večeře. Posilněni španělským ptáčkem jsme se připravili na Výstupkový galavečer aneb "Starmade". Porota i účastníci slavnostně oblečení a připravení na svá umělecká vystoupení. A to byste nevěřili, co všechno může takový umělec předvést. Libor kouzlil s kartami, Madla hrála na klávesy, Milan přednesl svou originální básničku, Láďa představil svoji kamarádku dýmku, Petr ukázal jak se správně masíruje, Jarmil nám povídal o své vodící fence Matyldě, prostě každý vymyslel úplně originální program. Porota byla neúprosná a objektivní, po dlouhé debatě zvolila vítěze.

Ráno jsme se vrhli na tvoření společného díla v dílně El El El manufaktýr. Nebe a hvězdy to bylo naše téma. Každý tvořil jak jen uměl. Z keramické hlíny, z bílého plátna, prstovými barvami. A co vzniklo? Obrovské nebe s duhou, sluncem i měsícem. Všechno kontroloval obrovský drak a rákosníček ze svého rybníčku Brčálníku. Celému dílu vévodila obrovská raketa, která směřovala k nebi, jako jeden z dalších výstupků.

Umělecky jsme se zabavili, teď už zbývalo procvičit jen naše tělo. Turistický výlet aneb orientační hra za plněním úkolů. Všichni účastníci už dnes vědí kde je hrad Oheb a Vildštejn a jak získat vodu z přehrady pomocí postrojů na vodící psi. Že to nejde? Zkuste to a uvidíte.

Po dobré večeři a pěkném výletě nás večer přivítal Vladimir Nikolajev Majetnikov (majitel místní burzy), Frank a Pem (burzovní asistenti). Akcie se prodávali za nehorázné sumy, miliony jen lítali. Nejbohatší byla však firma Airwaves, která všechny ostatní podniky převálcovala svou firemní politikou.

Sobota utekla ani nevíme jak. Na neděli byl nachystaný turnaj v bowlingu. Čtyři družstva Tučňáci, Korsáři, Bilbo a Jedničky bojovaly proti sobě, jak jen uměly. Někdo házel poprvé a někdo už zase byl zkušený mazák. Štěstěna občas bývá vrtkavá, takže cenu získali začátečníci. Opravdu velká byla jejich radost, když přebírali ceny.

Každá akce i musí mít svůj konec, a loučení po společně prožitém víkendu bývá smutné, ale u nás nebylo. Ten největší vítěz, se totiž za všemi ostatními ještě přijede podívat do ostatních Tyflocenter, kde se zúčastní dalších akcí. Už se všichni těšíme až se zase na dalších společných akcích potkáme.

Tým lektorů závěrečného semináře

Fotogalerie

účastníci závěrečného semináře

účastníci závěrečného semináře

účastníci závěrečného semináře

účastníci závěrečného semináře

účastníci závěrečného semináře

Spektra, v.d.n. SONS ČR Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy SE & Partners Consulting s.r.o. Úřad práce Kladno NetGenium s.r.o. TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. TyfloCentrum Brno, o.p.s. TyfloCentrum Hradec Králové, o.p.s. loga partnerů projektu s odkazy na jejich stránky

© SONS ČR 2005-7 | equal@sons.cz | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Změna vzhledu | English versionKontaktní informace

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), Krakovská 21, 110 00 PRAHA 1, tel.: 221 462 146, fax: 221 462 145, e-mail: sons@sons.cz, tel.: +420-777 214 097

PROJEKT TYFLOEMPLOYABILITY JE SPOLUFINANCOVÁN
EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY