Tyfloemployability


Přeskoč na hlavní obsah stránky

Nevidomí v Pardubicích začínají realizovat projekt na zvýšení zaměstnanosti

PARDUBICE 6. října (ČTK) - Pardubická obecně prospěšná společnost TyfloCentrum začíná realizovat projekt, který má nevidomým pomoci k větší zaměstnanosti. Potrvá dva a půl roku a bude pracovat jak se samotnými handicapovanými, tak s jejich potencionálními zaměstnavateli. Projekt na zlepšení uplatnění občanů s těžkým zrakovým postižením na trhu práce podala Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR a spolufinancuje jej Evropský sociální fond Evropské Unie.

Pardubický kraj je jedním ze tří krajů, kde je tento projekt testován, aby mohl být rozšířen na území celé republiky, řekla dnes ČTK ředitelka pardubického TyfloCentra Dana Stoklasová.

"Oslovili jsme asi 100 nevidomých v produktivním věku, na první schůzku přišlo 30 mladých lidí, kteří chtějí pracovat a uplatnit se ve společnosti. Vědí, že je čeká během příštích měsíců hodně práce na sobě, ale jsou nadšeni z toho, že dostanou šanci," řekla Stoklasová.

Na cestě k uplatnění čekají nevidomé z Pardubického kraje například kurzy češtiny, naučí se psát dopisy a životopisy a absolvují padesátihodinový kurz práce s počítačem. "Zrakově postižení, kteří jsou ze 70 procent nezaměstnaní, se po několikerém odmítnutí často bojí někde žádat o práci. Musí se proto naučit komunikovat s ostatními lidmi, se zaměstnavatelem. Dozvědí se také něco o firemní kultuře; zejména oblékání je citlivé téma, ale nelze se mu vyhnout," konstatovala Stoklasová.

Součástí projektu je také práce s firmami a institucemi, které by mohly klienty TyfloCentra zaměstnat. Zaměstnavatelé se totiž často obávají zaměstnávat handicapované občany jen proto, že si s nimi nevědí rady.

"Chceme se zaměstnavateli hovořit, vysvětlit jim, že se nemají čeho obávat. Pokud se nám klienty podaří zaměstnat, půjdeme s nimi na pracoviště a konzultačními a asistenčními službami jim pomůžeme zvládnout pobyt v novém prostředí a mezi neznámými lidmi, zkrátka obrousit hrany jejich nástupu do práce," dodala Stoklasová.

Pardubické TyfloCentrum má zhruba 250 klientů z celého Pardubnického kraje. Připravuje pro ně různé aktivity, které jim umožňují pokud možno plnohodnotný život. Klienti například tráví každoročně část dovolené na kolech, vyzkoušeli si i potápění.

Nataša Hradní

Spektra, v.d.n. SONS ČR Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina, o.p.s. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy SE & Partners Consulting s.r.o. Úřad práce Kladno NetGenium s.r.o. TyfloCentrum Pardubice, o.p.s. TyfloCentrum Brno, o.p.s. TyfloCentrum Hradec Králové, o.p.s. loga partnerů projektu s odkazy na jejich stránky

© SONS ČR 2005-7 | equal@sons.cz | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Změna vzhledu | English version



Kontaktní informace

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), Krakovská 21, 110 00 PRAHA 1, tel.: 221 462 146, fax: 221 462 145, e-mail: sons@sons.cz, tel.: +420-777 214 097

PROJEKT TYFLOEMPLOYABILITY JE SPOLUFINANCOVÁN
EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY