Přeskoč na hlavní obsah stránky
Zahajovací seminář pro klienty projektu Tyfloemployability s názvem Schopnost pracovat má i zrakově postižený se konal dne 14.2.2006 odpoledne v sídle společnosti TyfloCentrum Brno, Chaloupkova 7. Projekt TyfloEmployAbility je financován Evropským sociálním fondem v rámci iniciativy Equal. Realizátorem projektu je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), partnerem v Jihomoravském kraji je obecně prospěšná společnost TyfloCentrum Brno, o.p.s. Seminář přilákal 17 těžce zrakově postižených, zúčastnili se jej i zástupci úřadů práce Brno - město a Brno - venkov. Semináře se zúčastnili manažer projektu Ing. Jiří Kocánek a pracovnice právního oddělení SONS, JUDr. Lucie Víšková.
Služby poskytované těžce zrakově postiženým, které nabízí Dům pro nevidomé Josefa Chaloupky představila ředitelka obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno, RNDr. Hana Bubeníčková. Představila celou škálu služeb všech organizací v Domě sídlících, včetně brněnského pracoviště Tyfloservisu a aktivity místních odboček SONS. Především však seznámila účastníky s výsledky průzkumů, které si v letech 2001 - 2002 nechala SONS vypracovat agenturou GfK. Z jednoho z nich vyplývá, že současná míra zaměstnanosti zrakově postižených je pouhých 30 %. Dále poukázala na některé aspekty katastrofální nezaměstnanosti zrakově postižených občanů i na širší aspekty uplatnění zrakově postižených na trhu práce.
Např. 91 % veřejnosti se podle průzkumu GfK domnívá, že snaha nevidomých o získání zaměstnání je oprávněná, ale jen 44 % si myslí, že se může zrakově postižený člověk sám uplatnit v zaměstnání. Uplatnění v zaměstnání také veřejnost považuje jako největší problém zrakově postižených (62%).
Zato jiný průzkum mezi zaměstnavateli, zaměstnávající jakkoliv zdravotně postižené osoby, nejen zrakově, zjistit, že zaměstnavatelé nepovažují práci zdravotně postižených osob (ZPO) za přínosnou pro svůj podnik. 86 % zaměstnavatelů zaměstnávajících ZPO považuje zaměstnávání těchto osob za společensky závažnou záležitost, ale jen 28 % považuje zaměstnávání ZPO za důležitou pomoc podniku, 59 % těchto zaměstnavatelů považuje zaměstnávání ZPO za obtížnou záležitost pro podnik.
Při pomoci se zajištěním práce zrakově postiženým pomohla nejvíce skupina příbuzných, přátel a známých (25 %) a SONS (24 %). Úřady práce pomohly jen 11 %. Sami zrakově postižení si dokázali poradit v 21 %.
Ing. Jiří Kocánek, manažer celého projektu, představil hlavní myšlenky, cíle, konkrétní aktivity i výstupy projektu. Největším omezením v uplatnění zrakově postižených je kvalifikace. Jen 40 % zrakově postižených v produktivním věku má dokončeno středoškolské vzdělání s maturitou. Vzhledem k velmi omezenému výběru možných povolání je to málo. Večerní nebo dálkové studium vhodné pro dospělé zrakově postižené neexistuje. Speciální rekvalifikační kurzy pro zrakově postižené se dnes uskutečňují jen v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku Dědina v Praze a pro mnohé ze vzdálených regionů to znamená na dobu rekvalifikace pobývat mimo domov. Tyto rekvalifikační kurzy jsou zaměřeny spíše na manuální činnosti jako je masér, košíkář, keramik nebo tkalcovská výroba. Zajímavý kurz zvukového designéra se kvůli poměrně vysoké ceně nepodařilo v tomto středisku vůbec otevřít. Speciální rekvalifikační kurzy jsou pochopitelně finančně nákladnější než podobné kurzy pro osoby bez zrakového postižení a úřady práce mají problém s financováním těchto speciálních rekvalifikačních kurzů.
Zrakově postižení lidé nejsou po mnoha zklamáních marného hledání zaměstnání dostatečně motivováni k hledání práce, nemají patřičné dovednosti vedoucí k úspěšnému kontaktu s potencionálním zaměstnavatelem, např. si neumí sestavit strukturovaný životopis, neumí hovořit o svých přednostech, neumí zaměstnavateli nabídnout své schopnosti. Mnozí z nich musí nejprve dosáhnout určitého stupně dovedností vedoucích k větší soběstačnosti, které se získávají v poměrně rozsáhlém procesu sociální rehabilitace.
To vše se bude projekt Tyfloemployability snažit změnit, nabídnout zrakově postiženým takové kurzy, na kterých se naučí mnoho užitečných technik, aby jejich šance na zařazení na trh práce byly větší, součástí bude i individuální práce se zrakově postiženým žadatelem o práci a individuální plán rozvoje dovedností. Projekt si dále klade za cíl definovat a realizovat některé nové typy rekvalifikačních kurzů formou ambulantní docházky do krajských TyfloCenter, dále osvětou mezi zaměstnavateli pomoci změnit nazírání zaměstnavatelů na zrakově postižené jako na potencionální zaměstnance přinášející podniku hodnoty a pomoci nacházet pro zrakově postižené vhodné pracovní uplatnění a pomoci udržet si je. Motto společnosti TyfloCentrum Brno zní: "Nejsme vaše oči, ale nabízíme vám pomocnou ruku na cestě tmou".
Zaznamenala RNDr. Hana Bubeníčková
© SONS ČR 2005-7 | equal@sons.cz | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Změna vzhledu |
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR), Krakovská 21, 110 00 PRAHA 1, tel.: 221 462 146, fax: 221 462 145, e-mail: sons@sons.cz, tel.: +420-777 214 097
PROJEKT TYFLOEMPLOYABILITY JE SPOLUFINANCOVÁN
EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM EU A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY